Ogórki małosolne – uprawa ogórków na małosolne

Gdy tylko ogórki pojawią się na sklepowych półkach, miłośnicy ogórków małosolnych poczynają robić z nich przetwory. Do kiszenia ogórków używa się kopru, liści oraz korzeni chrzanu, gorczycy, listków bobkowych lub laurowych oraz ziela angielskiego. Do tego należy doda wodę i sól. Wszystko to właśnie składniki ogórków małosolnych. Niektórzy wolą ogórki kiszone i wprost mówią, że nie lubią ogórków małosolnych. Warto się jednak do nich przekonać. Niektórych już w zasadzie przekonywać nie trzeba, bo są zagorzałymi fanami ogórków małosolnych.

Przepis na zrobienie ogórków małosolnych bywa różny, podstawę stanowią oczywiście ogórki, do tego dodać warto sól, czosnek, korzeń chrzanu i koper, niektórzy dodają także liście chrzanu. Przed włożeniem do słoików ogórki należy dokładnie umyć, a słoiki wyparzyć. Obrany ze skórek czosnek kroimy na mniejsze części, następnie wkładamy go pomiędzy ogórki. Do tego dodajemy korzenie oraz liście chrzanu. Całość zalewamy gorącą wodą, która jest wymieszana z wodą. Równie dobrze możemy zalać ogórki wodą zimną, jednak ogórki zalane wodą gorącą szybciej się zakiszą. Należy przykryć ogórki w taki sposób, aby żaden z nich nie wystawał. Tak przygotowane ogórki przenosimy do ciepłego miejsca i trzymamy je przez dwa dni. Jeśli w pomieszczeniu będzie chłodno, możliwe, że trzeba będzie je potrzymać w taki sposób trzy dni.
Ogórki na małosolne to porcja witamin, która z całą pewnością przyda się każdemu zwłaszcza jesienią. Kiszone warzywa stanowią źródło kwasu mlekowego, który przyczynia się do oczyszczania organizmu oraz wzmacniania systemu obronnego. Chroni nas w ten sposób przed chorobami. Kwas mlekowy wpływa na regulacje flory bakteryjnej w jelitach, wspomaga trawienie oraz wchłanianie produktów przemiany materii. Sprzyja także zmniejszaniu cholesterolu. Zawarte w kwasie mlekowym bakterie syntezują witaminę K oraz witaminy z grupy B. Co ciekawe, sok, który powstaje w trakcie fermentacji, jest równie zdrowy jak same ogórki. Kiszone ogórki zawierają sporo błonnika, dzięki czemu pobudzają one prace jelit i zapobiegają zaparciom.

http://remonty-meble.pl/ogorki-partenokarpne/