Protetyka – leczenie zębów u stomatologa

Współczesna stomatologia z powodzeniem radzi sobie z wieloma problemami, które kilkadziesiąt lat wcześniej warunkowałyby usunięcie zębów. Jest wiele nowych metod leczenia, które mogą uratować nawet poważnie zaatakowane próchnicą zęby. Jednak na to, że z wiekiem część ludzi traci uzębienie nic nie poradzimy, zdarzają się także braki w uzębieniu będące skutkiem wypadków.

W przypadkach, w których dla uratowania uzębienia nic nie da się już zrobić z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna. Metod wstawiania zastępczego uzębienia jest wiele. Wybieramy tę, która w największym stopniu spełnia nasze oczekiwania. Mamy do wyboru implanty stomatologiczne używane najczęściej do wstawiania pojedynczych zębów, bardziej bezinwazyjną metodą jest uzupełnienie ubytków zębowych za pomocą mostu bez szlifowania. W przypadkach niemal całkowitego braku uzębienia stosuje się protezy.

Wybór protezy zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Współczesna protetyka oferuje protezy stałe jak i protezy ruchome. Spotyka się również kombinacje protezy stałej z protezą ruchomą. Wybór jest duży i w miarę rozwoju stomatologii będzie zapewne coraz większy. Protezy stałe mocuje się na trwale na zębach pacjenta za pomocą cementu. Do tego rodzaju protez zalicza się wkłady koronowe i koronowo-korzeniowe, korony i mosty protetyczne, Protezy ruchome natomiast używane są przez pacjenta w zależności od jego potrzeb. Może on je zakładać i wyjmować w dowolnym momencie. Do protez ruchomych zaliczamy protezy szkieletowe, protezy nakładowe, protezy osiadające – częściowe i całkowite.

Dziedzina stomatologii zajmująca się protetyką staje się również coraz bardziej innowacyjna jeżeli chodzi o materiały, z których wykonywane są protezy. Do produkcji protez, a także do uzupełniania braków uzębienia coraz powszechniej stosuje się włókno szklane. Jest to materiał wyglądający bardzo estetycznie, z powodzeniem zastępujący nasze naturalne uzębienie. Może być biały lub bezbarwny. Jest nietoksyczny i świetnie tolerowany przez organizm człowieka.

Protetyka oferuje wiele rozwiązań, które ułatwią nam codzienne życie i pozwolą zapomnieć o brakach uzębienia.