Remontując kuchnię – wykorzystajmy tapetę

Remontując kuchnię, należy dobrze rozplanować swoje działania. Jest to pomieszczenie o innych charakterze, niż pozostałe pokoje w domu. To właśnie w kuchni wyjątkowo ważne jest rozmieszczenie gniazdek kontaktowych i ulokowanie sprzętu AGD w wygodnej lokalizacji. Ponadto, ważne jest także oświetlenie; zarówno naturalne światło słoneczne za dnia, jak i sztuczne po zachodzie słońca jest istotne.
Kolejną ważną rzeczą jest dobór odpowiedniego pokrycia zarówno ścian, jak i podłogi oraz sufitu.
Na podłogę najlepiej nadają się płytki kafelkowe. Możliwości jest wiele. Obecnie prawie każdy sklep internetowy i stacjonarny z materiałami budowlanymi ma w swoim katalogu wiele rodzajów kafelek kuchennych. Kafelki matowe może i będą wyglądały efektywnie, lecz jednak ich doskonała prezencja jest tymczasowa- z biegiem czasu wszystkie zarysowania i ewentualne odpryśnięcia będą rzucały się w oczy o wiele bardziej, niż na nieco bardziej błyszczących płytkach.
Warto też wybrać kafelki wzorzyste. Na takich płytkach zabrudzenia stają się mniej widoczne, a przez to ich częste czyszczenie nie będzie konieczne.
Jeżeli jednak boimy się, że kafelki będą się tłukły, możemy wybrać linoleum, często imitujące drewno. Jest ono stosunkowo tanie i na ogół nie powstają w nim ubytki. Należy jednak zachować ostrożność- w kuchni bardzo często coś upada nam na podłogę bądź wylewa się. Może to skutkować odbarwieniem się linoleum, często trwałym.

architecture-523616_1920Z kolei podłoga z prawdziwego drewna bądź paneli je imitujących będzie wyglądała niezwykle efektownie. Jednak i tu należy uważać, gdyż taka podłoga jest również podatna na zniszczenia, a ponadto stosunkowo wymagająca jest jest konserwacja.
Kiedy już wiemy, czy pokryjemy podłogę, swoje rozważania możemy przenieść na powierzchnie pionowe, jakimi są ściany naszej kuchni. I tutaj możliwości wydają się być nieograniczone; jednak to tylko wrażenie.
Tapety w kuchni nie są najlepszym pomysłem. To pomieszczenie, w którym co jakiś czas coś pryska, paruje i brudzi się. Zmycie tłustych plam i pozostałych zabrudzeń z tapety sprawi, że bardzo szybko utracą swój pierwotny stan i będą wymagały wymiany.
Dlatego lepiej jest zdecydować się na farby bądź- znowu- kafelki. Farba świetnie sprawdzi się w miejscu, w którym nie zamierzamy wykonywać generujących zanieczyszczenia czynności. Na pozostałych fragmentach ściany rozsądne będzie położenie kafelek- np. tam, gdzie gotujemy i smażymy, zmywamy brudne naczynia lub kroimy czy mieszamy produkty żywnościowe, przygotowując posiłek.