Sałata masłowa

Sałaty towarzyszą miłośnikom dobrych smaków już od wielu lat. Istnieje wiele odmian sałat, które są mniej lub bardziej popularne w danych krajach. W Polsce jedną z najpopularniejszych sałata jest zdecydowanie sałata masłowa. Jej smak jest bardzo delikatny, choć czasami również lekko gorzkawy. Jej wartości odżywcze są bardzo dobre. Z tego względu powinna być stałym elementem menu każdego człowieka, który pragnie się zdrowo odżywiać. Sałata bogata jest bowiem w takie składniki jak witaminy A, C oraz PP. Nie brakuje w niej także potasu, wapnia oraz cennego fosforu i żelaza. Sałata działa także na organizm odkwaszająco, co znacznie ułatwia procesy trawienne. Wielu naukowców oraz dietetyków zwraca również uwagę na działania przeciwnowotworowe, które wspomaga regularne spożywanie sałaty właśnie.

Jej masłowa odmiana to częsty składnik nie tylko kanapek. Można przygotować z niej smaczne i zdrowe sałatki. Ze względu na duże liście staje się także niezwykle często elementem dekoracyjnym na półmiskach, na których podawane są na przykład przystawki lub sery i wędliny.
Sałata dobrze smakuje ze śmietaną lub jogurtem. To właśnie to połączenie jest częstym składnikiem obiadów w wielu polskich domach. Smak ten doskonale komponuje się bowiem między innymi z ziemniakami czy smażonymi kotletami.
Warto zauwazyć również, iż warzywo to zawiera jedynie 14 kilokalorii na sto gram produktu. Jest zatem znakomitym pożywieniem dla wszystkich tych, którzy dbają o swoją figurę.

Masłowa odmiana sałaty pochodzi najprawdopodobniej z terenów Azji. Już w starożytności chętnie spożywana była przez Greków oraz Egipcjan. Na Starym Kontynencie popularnością zaczęła cieszyć się jednak dopiero w okresie około średniowiecza. Polska poznała to warzywo w wieku czternastym, choć na początku nie zdobyła zbyt wielkiego uznania. Zmieniało się to jednak systematycznie na przestrzeni lat. Dziś sałata tego typu to jedno z najczęściej uprawianych oraz spożywanych warzyw przez znaczącą większość Polaków. Docenia się jej walory smakowe jak i odżywcze.

hortinet.pl