Sałata z własnego ogródka

Dietetycy ciągle próbują nas przekonać, że dobrze jest jeść dużo warzyw.. Niestety te, które są dostępne w sklepach nie zawsze są zdrowe. Nawet one są potraktowane dużą ilością substancji chemicznych. W związku z tym warto zastanowić się nad założeniem własnego ogródka. Wbrew pozorom jest wiele warzyw, których uprawa nie jest trudna i czasochłonna.

Jedną z takich roślin jest sałata masłowa. Co ciekawe, może ona rosnąć nawet w sąsiedztwie kwiatów, np, na balkonie. Mimo, ze składa się ona przede wszystkim z wody, to zawiera dużo soli mineralnych (żelaza, wapnia, miedzi, magnezu, cynku, sodu potasu) oraz witamin (A, C, E, B1, B2, B6). Naukowcy twierdzą również, że chroni ona organizm przed wolnymi rodnikami, odkwasza i dobrze wpływa na proces trawienia.

Jednak, aby móc przez cały sezon cieszyć się jej smakiem, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat.

Po pierwsze, sałata masłowa ma krótki okres wegetacji. Rośnie ona szybko, ale do prawidłowego wzrostu trzeba jej zapewnić spore ilości wody i składników odżywczych. Jednak nie można też przesadzać z podlewaniem, gdyż wtedy warzywo stanie się gorzkie, a liście będą skórzaste. Plony zmniejsza także długotrwały upał, gdyż wysoka temperatura powoduje tworzenie się pędów kwiatostanowych. Najlepiej rośnie w temperaturze ok 17st.C, ale kiełkuje już przy 3st.C.

Po drugie, sałatę można uprawiać z tzw. rozsady albo siać bezpośrednio do gruntu. Produkcję rozsady trzeba zacząć już w lutym. Natomiast siew od razu do ziemi warto przeprowadzić w kwietniu. Po wysiewie należy pamiętać o regularnym podlewaniu. Później młode siewki trzeba przerwać. Wyrwane roślinki można wsadzić w inne miejsce, ale będą się one trochę wolniej rozwijać. Oczywiście nie można zapominać o częstym usuwaniu chwastów i spulchnianiu gleby.

Przy zastosowaniu powyższych zasad, dosyć szybko doczekamy się dorodnej sałaty masłowej. Zbioru najlepiej dokonywać rano. Dzięki temu liście dłużej będą sprężyste i smaczne. Co ważne, sałata tej nie można zbyt długo przechowywać. Nawet w lodówce nie wytrzyma dłużej niż 2-3 dni.

podoslonami.pl